Home »  Fotogalerie »  2013 »  Rhineland 1944 - Oldřichov

Rhineland 1944 - Oldřichov

29. - 30. 11. 2013

Na pozvání KVH Süd jsme se se zúčastnili soukromé bojové akce v prostoru nedaleko Oldřichova u Písku. Tentokrát naše sedmičlenná jednotka představovala belgickou 5th S.A.S.

Po příjezdu na místo jsme postavili stan, zkompletovali výstroj a výzbroj a s pomocí mapy jsme se seznámili se situací. Náš noční úkol byl zjistit předsunuté pozice Němců. První tříčlenná hlídka vyrazila kolem desáté hodiny, zbývající vojáci hlídkovali v okolí našeho tábora, kde jsme zaznamenali několik pokusů o narušení našeho perimetru. Došlo i k výstřelům, ale náš tábor zůstal nenarušen. Naše první hlídka se vrátila zhruba kolem dvanácté hodiny, hlídka byla úspěšná. L/Cpl. Humphrey ukázal na mapě trasu, kterou hlídka postupovala, a ukázal místa, kde byla zjištěna německá aktivita. Odtušili jsme, kde se bude nalézat německé postavení – vyvýšenina s množstvím zákopů.

Druhá hlídka neměla tolik štěstí, dostala se do kontaktu s německou patrolou a začalo zdlouhavé vyčkávání a následné obcházení. Nakonec se hlídka rozhodla prověřit vzdálený plápolající oheň, ale to se ukázalo jako falešná stopa – nikdo na místě nebyl.

Po návratu jsme naplánovali ranní útok a ulehli ke spánku. Budíček byl v 06.00, celá naše skupina vyrazila kolem 06.30 obchvatem k německým pozicím. Náš postup byl tichý a obezřetný. Takto jsme se dostali až k úpatí zmíněné vyvýšeniny a zaujali pozice. Sledovali jsme nepřítele na vrcholu, zrovna probíhalo střídání hlídek. Náhle začala divoká přestřelka, část našeho družstva začala útočit bokem kopce a cílem bylo se dostat k prvním zákopům. To se nám podařilo. Útok ale zůstal na mrtvém bodě, nepřítel byl dobře opevněn a jeho posily byly na cestě. Stáhli jsme se proto k blízké křižovatce, kde jsme se přeskupili, a tři naši vojáci dostali za úkol zlikvidovat německého odstřelovače, o jehož přibližné pozici jsme dostali zprávu. Zbytek družstva držel křižovatku. Němci poslali dvoučlennou hlídku, kterou se nám podařilo zlikvidovat. Konečně dorazila posila – čtyři muži od KVH Čeští lvi České Budějovice o. s. Tato posila byla velmi vítaná a společně jsme se vydali podpořit naši hlídku, která hledala odstřelovače. Při našem postupu jsme narazili na početnou německou jednotku a začala prudká přestřelka. Ztráty narůstaly na obou stranách, a proto jsme se stáhli zpět do našeho tábora.

V táboře následoval oběd. Po nafasování střeliva jsme se opět vydali na pozice, abychom zabránili německému útoku na naše pozice. Nepřítel na sebe nenechal dlouho čekat a po krátké chvíli se už ozývaly výstřely. Německý útok byl veden z několika stran a nepřítel nás pomalu vytlačoval z našich pozic. Naše role se otočila a my museli útočit na Němci obsazené pozice. Rozhodli jsme se celý prostor obejít a vpadnout nepříteli do zad. To se nám částečně povedlo a v rojnici jsme začali čistit německé zákopy jeden za druhým. Náš útok byl úspěšný a zhruba po třiceti minutách boje jsme vyčistili prostor od nepřítele.

Děkujeme KVH Süd za pozvání a dobře naplánovanou akci, kterou jsme si všichni užili. Příště velmi rádi přijedeme znovu. Poděkování také patří našim kamarádům z KVH Čeští lvi České Budějovice o. s, se kterými jsme opět tvořili efektivní jednotku!

 

Foto by Milan Šustr

Aktuality

Aktualizace fotogalerie!!!

13.11.2019

Při dlouhém podzimním večeru se nám podařilo dodat na náš web fotky z akcí za poslední půlrok.

Aktualizace

21.06.2019

Náš web byl po delší době opět aktualizován! Včetně reporů z akcí a plánovaných akcí na další měsíce.

Aktualizace fotogalerie rok 2018!

07.11.2018

Dohnali jsme resty a aktualizovali fotogalerii včetně reportů z našich akcí.

Facebook