Home »  Fotogalerie »  2014 »  Odhalení pamětní desky Václava Krále

Odhalení pamětní desky Václava Krále

17. 6. 2014

Dopoledne 17. června 2014 jsme se zúčastnili odhalení nové plakety věnované osobnosti Václava Krále, hlavního plzeňského přechovávatele parašutistů ze skupiny ANTHROPOID.

Nová pamětní deska byla umístěna na zídku před vstup do domu č. p. 1 v ulici Pod Záhorskem, kde rodina Václava Krále během druhé světové války bydlela. Za vznikem desky stojí rodina Bukovských, kteří v domě bydlí dnes, a iniciativu podpořil také městský obvod Plzeň 1.

Odhalení plakety začalo v deset hodin dopoledne, kdy shromážděné oslovil nejprve starosta ÚMO Plzeň 1 Miroslav Brabec. Seznámení s historickým pozadím se ujal památkář David Růžička, a k řečníkům se přidal také Stanislav Bukovský z plzeňské organizace Českého svazu bojovníků za svobodu. Ještě před odkrytím desky byla vypuštěna trojice holubic. Členové našeho sdružení zajišťovali čestnou stráž v uniformách československých vojáků působících ve Velké Británii, a doplnil nás také kamarád Patrik z KVH Infanterie v uniformě prvorepublikového četnictva. 

Podobizna Václava Krále na odhalené plaketě vychází z jedné z mála dochovaných fotografií rodiny Králových. Deska je vsazena do cihlové zdi před vstupem do domu. 


Na adrese č. p. 1 v plzeňské ulici Pod Záhorskem bydlel bývalý inspektor policie Václav Král společně s manželkou Pavlou a dcerou Helenkou. Před Silvestrem 1941 za ním přišli parašutisté skupiny ANTHROPOID, Jan Kubiš a Josef Gabčík. Král byl jednou z jejich záchytných adres, neboť podle plánu měli být letecky vysazeni na východ od Plzně. Navigační chybou však byli 28. prosince 1941 vysazeni na východ od Prahy, odkud se pak vraceli vlakem na západ protektorátu. Nejdříve navštívili železničáře Václava Stehlíka, později se odebrali do Plzně. Václav Král prokázal velkou statečnost, když parašutisty přijal, ukrýval je, a opatřil je přídělovými lístky. Odtud také došlo k napojení obou parašutistů na sokolský odboj v Praze, kam se následně oba dva přesunuli. Do Plzně a k rodině Králových se však ještě vrátili. V dubnu 1942, v rámci operace CANNONBURY, během níž měli parašutisté navést britské bombardéry k náletu na Škodovy závody v Plzni. Noční nálet přesto nebyl zdařilý. Pro tento úkol do Plzně však neodjeli pouze Gabčík s Kubišem, ale pomáhali jim také parašutisté Adolf Opálka, Karel Čurda a Josef Valčík. Později se všichni vrátili zpět do Prahy, aby se věnovaly dalším úkolů. Pro Kubiše a Gabčíka se jednalo o atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který vykonali dne 27. května 1942. Po něm se rozjela vlna zatýkání, bylo vyhlášeno tzv. druhé stanné právo. Po masakru v Lidicích se Karel Čurda odebral na pražské gestapo a vypověděl vše co věděl o ostatních parašutistech a jejich podporovatelích. Tím došlo i rodinu Králových. Dne 17. června 1942 byli Královi ve svém bytě zatčeni a odvezeni na gestapo. Dne 24. října 1942 byl Václav, Pavla i Helenka Králová popraveni v koncentračním táboře Mauthausen-Gussen společně s dalšími zatčenými z tzv. heydrichiády. Čest jejich památce!
Foto by Blanka Chocová

Aktuality

Aktualizace fotogalerie

05.02.2023

Do galerie doplněn celý rok 2022 včetně reportů z akcí.

Aktualizace fotogalerie!!!

13.11.2019

Při dlouhém podzimním večeru se nám podařilo dodat na náš web fotky z akcí za poslední půlrok.

Aktualizace

21.06.2019

Náš web byl po delší době opět aktualizován! Včetně reporů z akcí a plánovaných akcí na další měsíce.