Home »  Fotogalerie »  2014 »  Vzpomínka na Edvarda Beneše

Vzpomínka na Edvarda Beneše

27. 5. 2014

Členové našeho sdružení si 27. května 2014 společně s dalšími plzeňskými organizacemi připomenuli 130. výročí narození druhého presidenta Československé republiky, Dr. Edvarda Beneše. Vzpomínka se konala u pamětní desky hned vedle vstupu do budovy Benešovy základní a mateřské školy v Doudlevecké ulici v Plzni.

Vzpomínkovou akci pořádala plzeňská pobočka České strany národně sociální a Českého svazu bojovníků za svobodu. Členové našeho klubu vojenské historie a Československé obce legionářské utvořili uniformovanou čestnou stráž. Představili jsme tak podobu příslušníků všech tří československých legií a československého zahraničního odboje na západě. 
Nejdříve byly položeny květiny a věnce, poté se slova ujali zástupci pořádajících organizací.  Přítomno bylo dvacet jedna lidí, avšak čtyři z nich tvořili uniformovanou čestnou stráž a tři byli praporečníky. Ostatní přítomní byli také členy zmíněných organizací a doprovody. Pozvání samozřejmě dostali i zástupci města a kraje, ale nikdo další se nedostavil. Samozřejmě nás tento malý zájem mrzí. 
Ti, kteří se této komorní vzpomínky zúčastnili, si však pochvalovali.

Na vysvělenou, plzeňská vzpomínka se konala den před skutečnými narozeninami Edvarda Beneše, aby se účastníci mohli o den později zapojit do hlavní vzpomínkové akce k příležitosti 130. výročí Benešova narození konané v jeho rodišti, v Kožlanech.

Po skončení akce se členové našeho klubu a přátelé přesunuli do ulice Pod Záhorskem. Zde, v domě č. p. 1, bydlela v letech druhé světové války rodina Králových. Právě sem vedly v prosinci 1941 první kroky Josefa Gabčíka a Jana Kubiše po jejich seskoku do protektorátu. U Králových získali oba parašutisté skupiny ANTHROPOID první stabilní úkryt a napojení na domácí odboj. 
U příležitosti 72. výročí uskutečnění atentátu na Reinharda Heydricha jsme právě zde za náš klub položili květinu a řekli si několik slov k atentátu a osudu rodiny Králových.
Tím jsme vzpomínkový den ukončili.


Foto by Blanka Chocová

Aktuality

Aktualizace fotogalerie

05.02.2023

Do galerie doplněn celý rok 2022 včetně reportů z akcí.

Aktualizace fotogalerie!!!

13.11.2019

Při dlouhém podzimním večeru se nám podařilo dodat na náš web fotky z akcí za poslední půlrok.

Aktualizace

21.06.2019

Náš web byl po delší době opět aktualizován! Včetně reporů z akcí a plánovaných akcí na další měsíce.