Home »  Fotogalerie »  2014 »  Vzpomínka na Jiřího Potůčka

Vzpomínka na Jiřího Potůčka

5. 7. 2014

V sobotu 5. července 2014 jsme se podíleli na vzpomínkové akci věnované památce parašutisty Jiřího Potůčka, radisty paraskupiny SILVER A, v obci Břasy. Zde Potůček vyrostl, bydlela zde jeho rodina, a ještě po seskoku do protektorátu se sem vrátil. Letos jsme si připomínali 95. výročí narození tohoto hrdiny československého druhého odboje, který přišel o život pouhých deset dní před svými třiadvacátými narozeninami.

Členové našeho klubu a naši přátelé, kteří na členství čekají, odjeli již v pátek do sousední obce Stupno, kde jsme v budově kulturního střediska připravili menší výstavu vojenského vybavení používaného československými vojáky působícími na půdě Velké Británie v letech druhé světové války a předmětů spojených se životem v Protektorátu Čechy a Morava. K dispozici jsme měli také projektor a plátno, a tak jsme mohli promítat tematické dokumenty, dobové týdeníky či fotografie.

Sobotní ráno jsme museli vyřešit ještě jednu neočekávanou technickou komplikaci, ale díky pomocí místních obyvatel (za což jim děkujeme) jsme ji dokázali poměrně brzy vyřešit. Následně jsme se přesunuli do Břas, před budovu obecního úřadu, kde se měl u Potůčkova pomníku odehrát vzpomínkový akt od jedenácti hodin. Členové našeho sdružení se zajistili čestnou stráž v dobových uniformách československých vojáků působících na půdě Velké Británie, stejně jako Potůček. Vzpomínka byla zahájena tradičně odvysíláním poselství v morseové abecedě, po kterém nad místem zakroužil civilní letoun. Potom již následovalo několik projevů přítomných hostů a starosty obce, pana Františka Bláhy. Po projevech byly položeny květiny a věnce k pomníku, a celou akci zakončila státní hymna.

Následoval přesun (pro nás zpět) do Stupna, do hostince U Dubu, kde bylo pro účastníky připraveno pohoštění. Současně jsme zpřístupnili připravenou výstavu v kulturním středisku, kam dorazili zřejmě všichni účastníci aktu u pomníku a další lidé. Návštěvníci sice přicházeli po menších či větších skupinkách, ale všichni projevovali vážný zájem a neváhali se u členů našeho klubu informovat na podrobnosti, případně si za naší asistence vzít do ruky a pozorně prohlédnou vystavené předměty. Tento zájem nás velice těšil. Výstava byla přístupná dle zájmu návštěvníků, a tak jsme skončili zhruba po páté hodině odpoledne.

I přes jednu ranní komplikaci hodnotíme akci velmi pozitivně, a podle ohlasu návštěvníků se líbila i jim. Budeme se opět těšit na další ročník této naší tradiční vzpomínkové akce na Jiřího Potůčka.


Foto by Blanka Chocová, Pavel Plzák, Miroslav Kaufner

Aktuality

Aktualizace fotogalerie

05.02.2023

Do galerie doplněn celý rok 2022 včetně reportů z akcí.

Aktualizace fotogalerie!!!

13.11.2019

Při dlouhém podzimním večeru se nám podařilo dodat na náš web fotky z akcí za poslední půlrok.

Aktualizace

21.06.2019

Náš web byl po delší době opět aktualizován! Včetně reporů z akcí a plánovaných akcí na další měsíce.