Home »  Fotogalerie »  2015 »  Medemblik 2015 - Railway station Opperdoes

Medemblik 2015 - Railway station Opperdoes

6. - 7. 6. 2015

Na základě pozvání našich holandských přátel, se kterými jsme se seznámili při účasti na akcích v Holandsku v dřívějších letech, jsme se rozhodli se letos na začátku června účastnit i poměrně netradiční akce, která nám přišla zajímavá i vzhledem k tomu, že se s podobným typem reenactingové akce v domácím prostředí většinou nesetkáváme.

 

Stará železnice spojující městečka Twisk, Opperdoes a přímořské Medemblik slouží v současné době pouze jako trať provozovaná Muzeem železnice, které sídlí v Medembliku. Denně tudy projede tam a zpět pouze jeden vlak s návštěvníky muzea. O víkendu 6. a 7. června ale tato trať ožila a vrátila se o několik let zpátky, konkrétně do konce druhé světové války.
Zaujala nás i koncepce celé akce. Každé nádraží posloužilo k představení jedné z armád, které na konci druhé světové války svedly boje na území Holandska. V Twisku mohli návštěvníci spatřit německé ležení, v Medembliku reenactoři představili druhoválečnou US Army a na "našem" nádraží v Opperdoes jsme sehráli svoji úlohu my i další účastníci v britských uniformách.
Akce se mimořádně vyvedla. Kromě počasí, které nám na holandské poměry skutečně velmi přálo, byl velmi bohatý i program. Celé dny pendlovaly mezi jednotlivými nádražími historické vlaky, které bylo při každém zastavení ve stanici nutné prohledat. V nejednom se skrývali přívrženci holandských pravicových hnutí, popřípadě ozbrojení vojáci Wehrmachtu vydávající se za zraněné POW. Kromě běžné rutiny a hlídkování na stanici jsme se i několikrát vydali na patrolu do okolí. Dvakrát došlo ke střetu s německými jednotkami. Při druhém z nich byli dva z našich vojáků dokonce zajati.
Akce se účastnila i dvě z našich děvčat v uniformách anglických ženských pomocných sborů ATS. Na akci se sešlo více dívek ATS, což nebývá tak obvyklé, a tak si všechny účastnice mohly vyzkoušet i pořadová cvičení a pochodování, což v našich pomínkách obvykle kvůli malému počtu reenactorek na akcích není možné. K dispozici byly děvčatům i originální druhoválečné vysílačky i improvizovaná třídírna pošty.
Akce se velmi vyvedla a my jsme vděční za pozvání od našich holandských přátel, kterým je třeba poděkovat i za mimořádné úsilí projevené jak během plánování celé akce, tak i při organizaci všech záležitostí během celého víkendu.

Aktuality

Aktualizace fotogalerie

05.02.2023

Do galerie doplněn celý rok 2022 včetně reportů z akcí.

Aktualizace fotogalerie!!!

13.11.2019

Při dlouhém podzimním večeru se nám podařilo dodat na náš web fotky z akcí za poslední půlrok.

Aktualizace

21.06.2019

Náš web byl po delší době opět aktualizován! Včetně reporů z akcí a plánovaných akcí na další měsíce.