Home »  Fotogalerie »  2016 »  Operation Archway

Operation Archway

29. 4. -. 3. 5. 2016

Tuto akci jsme pojmenovali podle skutečné operace, která se udála na mezi 25. březnem a 3. květnem 1945. Vojáci 1st a 2nd S. A. S. během operace Archway zajišťovali průzkum pro americké a britské jednotky v oblasti severozápadního Německa.

 

Zde je report z naší akce:

29. dubna

Jednotka o síle 8 mužů a 1 přidělence ze SOE se v 1600 dostavila na předoperační briefing. Sgt. O’Sullivan a L/cpl. Sutton nastínili plán operace a jednotlivé úkoly na příští dny. Po kontrole výstroje a vydání zbraní se mužstvo přesunulo k technice – Chevroletu C15 a upravenému jeepu. Jednotka se vydala na cestu kolem 1700. Cestu dlouhou 60 mil kolona ujela bez obtíží. Bez problémů se podařilo projet nebráněným prostorem fronty. Jednotka po krátkém průzkumu zřídila provizorní tábor nedaleko hlavní cesty, kterou tak mohla monitorovat. L/cpl. Sutton se dvěma muži provedl pěší hlídku, která se bez kontaktu s nepřítelem opět vrátila po pár hodinách do tábora.

30. dubna

Sgt. O’Sullivan nařídil budíček na 0500. Celá jednotka se sbalila a kolem 0630 již byla zpět na hlavní silnici a postupovala na jih. Cílem bylo najít tábor na další dva dny a oblast důkladně prozkoumat. Jelikož mapy byly zastaralé, kolona musela postupovat hůře sjízdnou cestou, která vedla do kopců. Po dosažení dané vrstevnice, byl nařízen průzkum v jeepu, který se vrátil s informací o upřesnění pozice. Zbytek mužstva měl zatím vizuální kontakt s nepřátelskou kolonou, která projížděla v údolí. Naše kolona opět vyjela a najela na hlavní silnici, která byla mnohem lépe sjízdná. V zatáčce jednotka narazila na německou lehce ozbrojenou hlídku FJ. Po krátkém boji několik Němců padlo a další byli vyslechnuti. Větší část mužstva na hodinu obsadila křižovatku. Jeep byl opět vyslán na průzkum - velel L/cpl. Sutton. Hlídka se vrátila s neúspěchem.

Sgt. O’Sullivan se poté v jeepu vydal druhým směrem a nalezl příhodné místo pro tábor v údolí malé říčky. Celá jednotka se poté přesunula na toto místo. Zde byl zřízen tábor a ihned postaveny hlídky do starého rozpadlého domu, odkud mohla být kontrolována příjezdová cesta k táboru. 

Hlídka v jeepu ve složení Sgt. O’Sullivan, L/cpl. Sutton, Trp. Hailstone a Trp. Jester se kolem 1400 vydala na hlídku do vesnice vzdálené odhadem 5 mil, kde byl hlášen pohyb německých jednotek. Cestou hlídka narazila na Němci obsazenou křižovatku, kterou se bez boje podařilo objet. Také byla spatřena nepřátelská kolona, kterou hlídka ihned započala sledovat. Po projetí vesnicí bylo na křižovatce spatřeno zhruba 30 německých vojáků, 3 nákladní automobily a několik osobních vozidel. Bylo již pozdě se vracet. Sgt. O’Sullivan nařídil L/cpl. Suttonovi dát plný plyn a projet okolo Němců, kteří zatím hlídku neviděli. Moment překvapení fungoval a Němci se vzpamatovali až velmi pozdě. Za střelby z kulometu .50 se jeep prohnal křižovatkou, nepřítel palbu opětoval. Hlídka neutrpěla žádné ztráty a pokračovala na meeting point s americkou obrněnou jednotkou, která ovšem měla zpoždění. Hlídka cestou narazila na dvě civilní auta a také na německé předsunuté pozice, které byly připraveny na příjezd americké kolony. Po navázání kontaktu s Američany se hlídka SAS zapojila do útoku na německé pozice. Útok byl úspěšný a mnoho Němců bylo zajato nebo zabito. S velením Američanům byla zkoordinována další činnost a hlídka SAS se mohla vrátit zpět do tábora. Cestou bylo doplněno palivo.

Po setmění byly vyslány dvě pěší hlídky. Obě se vrátily v pořádku, ovšem bez informací o nepříteli.

1. května

Ráno kolem tábora projela americká hlídka ve dvou jeepech. Naše hlídka navedla Američany do tábora, kde jsme si vyměnili zpravodajské informace. Sgt. O’Sullivan vyslal hlídku v jeepu k německýcm pozicím – Trp. Short, Trp. Jester, Trp. Mason.

Dopoledne byla vyslána pěší hlídka k německému táboru pod velením L/cpl. Suttona. Hlídka udržovala rádiové spojení s táborem. Mezitím do tábora přijela větší americká patrola (1x M8 greyhound, 2x jeep).

Hlídka SAS se vrátila kolem 1600 s důležitými informacemi o početní síle a organizaci tábora nepřítele.

Dva muži byli raněni a museli být staženi zpět na linie. Transport provedli Sgt. O’Sullivan a Trp. Short. Při zpáteční cestě již za tmy narazili na německý nákladní automobil, který se ukázal být plný Američanů, kteří ho přepadli dříve toho dne. Kolem tábora do nočních hodin hlídky zaznamenaly čilý pohyb Američanů i Němců. Jednotka byla připravena v bojové pohotovosti bránit svůj tábor do ranních hodin.

2. května

Celá jednotka se ráno sbalila a vyrazila opět na cestu. Prvním cílem bylo větší město, kde jednotka doplnila zásoby a palivo. Dalším cílem měl být kopec nedaleko malé vesnice, kde jednotka po průzkumu zřídila svůj tábor. Z kopce mohla monitorovat dvě hlavní silnice a prostor mezi nimi. Sgt. O’Sullivan vedl pěší hlídku k německým pozicím ve složení – Trp. Short, Trp. Mason, SOE O’Gallagher. V táboře zůstali Trp. Jester a Trp. O’Brian. Pěší hlídka zjistila pohyb a ústup německých jednotek z místa jejich původního tábořiště.

Kolem 1900 byl nařízen průzkum v jeepu. Trp. Short dostal za úkol monitorovat komunikace v okolí tábora, navázat kontakt a Američany a případně napadnout německá vozidla, které potká. Hlídka se vrátila o několik hodin později se zprávou, že Němci ustoupili.

3. května

Ráno jednotka dostala rozkaz k návratu za linie. Tábor byl sbalen a celá kolona se vydala zpět do týlu. Na štáb dorazila ve 1230.

 

 

Aktuality

Aktualizace fotogalerie

05.02.2023

Do galerie doplněn celý rok 2022 včetně reportů z akcí.

Aktualizace fotogalerie!!!

13.11.2019

Při dlouhém podzimním večeru se nám podařilo dodat na náš web fotky z akcí za poslední půlrok.

Aktualizace

21.06.2019

Náš web byl po delší době opět aktualizován! Včetně reporů z akcí a plánovaných akcí na další měsíce.