Home »  Fotogalerie »  2016 »  P. O. W. II

P. O. W. II

7. - 9. 10. 2016

Ideu druhého ročníku akce P. O. W. jsme zrealizovali druhý říjnový víkend. Tentokrát německá strana zajistila válečné zajatce a britská jednotka se postarala o chod zajateckého tábora.

Oslabená četa 8. praporu durhamské lehké pěchoty nalezla útočiště v opuštěném statku nedaleko Nijmegenu. Jejím úkolem bylo zajistit a vyhledat skupinky německých vojáků, kteří se pohybovali v prostoru kolem Nijmegenu po operaci Market Garden.

Pro tento úkol jednotka upravila stodolu, kde mohli být případní zajatci soustředěni. Večer vyslal Lt. O’Sullivan dvě družstva pod velením L/Cpl. Heatleyho a Sgt. Suttona na průzkum rokle, kde se podle zpráv od holandského odboje měla soustředit větší skupinka prchajících Němců. Hlídka byla úspěšná, avšak jeden z odbojářů byl zabit před příjezdem britských jednotek. Na místě bylo pochytáno kolem 8 zajatců, kteří byli neprodleně transportování zpět do tábora. Ihned po příjezdu byli zajatci pečlivě prohledáni, roztříděni a bylo započnuto s výslechy. Muži z HQ měli za úkol zjistit, kdo zastřelil odbojáře a zda se mezi zajatci neskrývá někdo důležitý pro rozvědku.

Britské hlídky opět vyrazily do terénu a vrátily se s dalšími zajatci, kteří se potulovali v okolních lesích. Celkový počet zajatců stoupl na 16 mužů.

Výslechy trvaly do ranních hodin. Mezitím mezi zajatci vznikaly potyčky a stráže měly plné ruce práce. Dle regulí zajatci dostali vodu a teplé jídlo a bylo s nimi zacházeno férovým způsobem. Ovšem někteří jedinci museli být drženi na samotce, jelikož nezřídka atakovali své spoluvězně.

Kolem sedmé hodiny ranní se měla vystřídat stráž, zajatci využili chvilkové nepozornosti a podařilo se jim utéci do přilehlých lesů. Ihned za nimi vyrazil pátrací oddíl, kterému se až na pár výjimek podařilo všechny přivést zpět.

 

Děkujeme všem účastníkům za účast a smysl pro hru. Věříme, že si akci někdy v budoucnu zopakujeme. Poděkování především patří spoluorganizátorům z KVH West Rokycany!

 

Videa z akce:

Výslech zajatého příslušníka SS.

 

Atmosféra zajateckého tábora

Aktuality

Aktualizace fotogalerie

05.02.2023

Do galerie doplněn celý rok 2022 včetně reportů z akcí.

Aktualizace fotogalerie!!!

13.11.2019

Při dlouhém podzimním večeru se nám podařilo dodat na náš web fotky z akcí za poslední půlrok.

Aktualizace

21.06.2019

Náš web byl po delší době opět aktualizován! Včetně reporů z akcí a plánovaných akcí na další měsíce.